Kapituła Konkursu – Roman Pawłowski

Roman Pawłowski

Roman Pawłowski, fot. Lach
fot. Lach

Pełnomocnik dyrektora TR Warszawa ds. programowych. Kurator teatralny, dramaturg, publicysta. 

Absolwent teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w latach 1994-2012 dziennikarz działu kultury „Gazety Wyborczej”. Propagator teatru dokumentalnego i dramatu współczesnego; redaktor antologii polskich sztuk współczesnych „Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne” (2003) oraz „Made in Poland. Dziewięć sztuk teatralnych z Polski” (2006), które dały impuls do rozwoju nowej dramaturgii w Polsce. W latach 2008-2010 współtwórca i wykładowca Szkoły Laboratorium Dramatu w Warszawie, pierwszej szkoły dramaturgicznej w Polsce. 

Za swoje recenzje teatralne otrzymał Nagrodę im. Zbigniewa Raszewskiego dla najlepszego polskiego krytyka teatralnego (1995). Współautor koncepcji i kurator festiwalu Sopot Non-Fiction, jedynego w Polsce corocznego przeglądu teatru dokumentalnego, organizowanego od 2012 w Sopocie. Od 2013 prowadzi autorskie warsztaty z pisania krytycznego i teatru non-fiction w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Opublikował leksykon „New Polish drama. Polish drama in the face of transformation” (2008) oraz zbiór wywiadów z czołowymi polskimi twórcami, twórczyniami, teoretykami i teoretyczkami na temat przyszłości kultury „Bitwa o kulturę #przyszłość” (2015), wyróżniony nagrodą „Gazety Wyborczej” w Lublinie „Strzała 2015”. Jako dramaturg zadebiutował pracując przy dokumentalnym serialu teatralnym „Jeżyce Story”. Posłuchaj miasta!” w reż. Marcina Wierzchowskiego (prod. Teatr Nowy w Poznaniu, 2013) opartym na historiach mieszkańców i mieszkanek poznańskiej dzielnicy Jeżyce. W 2014 roku, w ramach programu „Wielkopolska. Rewolucje” wraz z Wojtkiem Ziemilskim zrealizował spektakl „Kosmologia rozdrażewska” z udziałem miłośników astronomii z Rozdrażewa w Wielkopolsce. Jako dramaturg współpracował także przy przedstawieniu Grzegorza Jarzyny „Męczennicy” według sztuki Mariusa von Mayenburga (prod. TR Warszawa, 2015).

Od 2014 jest konsultantem programowym Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach. W latach 2010-2016 był kuratorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Nowa Klasyka Europy”organizowanego przez Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, był także współautorem koncepcji i programu warszawskiego festiwalu „ДА! ДА! ДА! Współczesny teatr, dramat i performans z Rosji” (2013).

Od 2014 związany z TR Warszawa – najpierw jako kurator programu warsztatowego Teren TR, a następnie kierownik działu programowego TR Warszawa i zastępca dyrektora artystycznego ds. programowych. Od 2018 roku pełni funkcję pełnomocnika dyrektora ds. programowych. Do jego zadań należy rozwój linii programowej TR Warszawa oraz praca z młodymi twórcami i twórczyniami.

Roman Pawłowski rozwinął w TR Warszawa nurt programowy Młody TR, w ramach którego zespół teatru wspiera rozwój nowych talentów artystycznych, prowadząc takie projekty jak m.in. Teren TR, Debiut TR, organizując rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy realizując przedstawienia repertuarowe młodych twórców i twórczyń. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m.in.: Wiktor Bagiński („Serce”), Wojciech Blecharz („Soundwork”, „Rechnitz Opera – Anioł Zagłady”), Klaudia Hartung-Wójciak („Chinka”), Grzegorz Jaremko („Woyzeck”), Katarzyna Kalwat („Holzwege”, „Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady”, „Maria Klassenberg”), Anna Karasińska („Ewelina płacze”, „Fantazja”), Katarzyna Minkowska („Stream”), Jędrzej Piaskowski („Puppenhaus. Kuracja”, „Dawid jedzie do Izraela”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”), Piotr Trojan („Grind/r”) oraz Małgorzata Wdowik („Piłkarze”, „Strach”).

Powrót na górę
Skip to content