Kapituła Konkursu: Zyta Rudzka

Zyta Rudzka

Zyta Rudzka, fot. Kuba Celej
fot. Kuba Celej

Laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztukę “ Zimny bufet ” oraz wielokrotna finalistka tej nagrody za sztuki teatralne: “Cukier Stanik”, “ Pęknięta, obwiązana nitką”, “Eskimos w podróży służbowej”.

Autorka takich powieści jak: “Białe klisze”, “ Mykwa”, “ Ślicznotka doktora Josefa”, “Krótka wymiana ognia”, która otrzymala Nagrodę Literacką Gdynia 2019, weszła do finału Nagrody Literackiej Nike 2019 i została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych polskich książek dekady przez tygodnik “Polityka”.

Powieść „Tkanki miękkie” zdobyła w 2020 roku: Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, Nagrodę Literacką Gryfia, Nagrodę Odry.

Dramat “ Cukier Stanik” w reż. Agaty Puszcz zdobył Gold Remi na Worldfest Independent Film Festival w Huston oraz został wystawiony w Wiedniu w Das Off Theatre w reż. Imre Lichtenberger Bozoki pod tytułem “ Zucker Bustenhalter”. 

Finalistka 17. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.  Tekst “ Fastryga” nagrodzono w konkursie Teatru Polskiego we Wrocławiu na Dramat o marcu’68.

Dramaty Zyty Rudzkiej ukazały się drukiem pod tytułem “Zimny bufet” ukazały się w serii “ Dramat współczesny” wydawana przez Katedrę Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydawnictwo Panga Pank, w antologii “ Trans/formacja Dramat polski po 1990 roku” wydanej przez Instytut Badań literackich PAN, były publikowane w miesięczniku “Dialog”, “ Notatnik Teatralny” oraz w wielu zagranicznych antologiach.

Powrót na górę
Skip to content