Zapraszamy do lektury dramatów finałowych i półfinałowych ubiegłych edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza.

W kartotece sztuk znajdziecie także kwestionariusze dramaturgiczne autorów i nagrania fragmentów czytań. Jeśli szukacie dodatkowych informacji lub kontaktu z autorem, prosimy o wiadomość mailową (konkurs@nagrodarozewicza.pl)

Sortuj i filtruj bazę

Szukaj w bazie

Kret/Mara

Zwycięski dramat III edycji

Katarzyna

Szaulińska

Mara jest mamą i żoną. Zwyczajną, pomijając to, że w jej brzuchu zamieszkał kret. Chodzi po jej wnętrznościach i nie daje spokoju. Czy ma to coś wspólnego z wiadomością o ciężkiej chorobie byłej partnerki Mary – Alos? Mara wyrusza w podróż do miejsca, gdzie mieszka Alos – zniszczonej po zrzuceniu bomby, napromieniowanej kamienicy. Poznaje tam rozmawiającą ze śmieciami Odille oraz ogromną Yasqę. Patrzy też w oczy samej sobie, która umyślnie lub nie, wyrządziła mieszkańcom tego miejsca niewyobrażalną krzywdę.

Dlaczego mi to robisz

Grzegorz

Staszak

Półfinalista III edycji Konkursu

Bohaterowie sztuki – Paweł i Agata – zmagają się z bolesnymi wspomnieniami nastoletnich czasów, w których byli dręczeni przez rówieśników. Choć minęły lata – hejt i przemoc, jakich wtedy doświadczyli, nie pozwalają im normalnie funkcjonować. Każdego dnia próbują przeciwstawić się nie tylko koszmarom z przeszłości, ale i oprawcom, którzy po latach znów pukają do ich drzwi.

Bobówka

Anna

Chudek-Niczewska

Półfinalistka III edycji Konkursu

Kto z nas czasami nie lubi sobie podjeść? Pocieszyć się czekoladką? Kto z nas nie ocenia drugiego człowieka, tylko po wyglądzie, nic o nim nie wiedząc? BOBÓWKA, to historia Natalii borykającej się z problemem otyłości. Rodzice nie dogadują się, w szkole nie ma przyjaciół, a babcia to dziwaczka. Dziewczyna próbuje zmierzyć się z tym kim jest w świecie. Chce zmienić swój los, ale start ma utrudniony. To zabawna opowieść o próbie zrozumienia siebie. Czy tytułowa BOBÓWKA przeistoczy się w pięknego motyla?

Luter/ von Bora

Adrian

Szafrański

Półfinalista III edycji Konkursu

Akcja Luter/ von Bora rozpoczyna się wiosną 1523 roku, a kończy latem 1525 roku. Opowiada o okolicznościach spotkania zakonnicy z klasztoru w Nimbschen i mnicha z Wittenbergi. Ona to Katarzyna von Bora, on Marcin Luter. W tle niepokój reformacji, księża negocjują zmiany barw kościelnych, dyskutowane jest i na nowo interpretowane podejście do spraw wiary, organizowane są potajemne przemyty zakonnic i randki w ciemno z mnichami, którzy zastanawiają się nad zmianą wyznania. To czas, kiedy papież nie bardzo przejmuje się jeszcze wypadkami w Wittenberdze, za to sprawca całego zamieszania Marcin Luter, który przybił swoich 95 tez do drzwi kościoła zamkowego, czym wywołał niemałe poruszenie i w krótkim czasie stał się bardzo popularny, mierzy się z konsekwencjami swojego pomysłu.

Norman Freeman

Agnieszka

Jelonek

Finalistka III edycji Konkursu

Norman i Freeman są ze sobą w dziwnej, może przyjacielskiej, a może romantycznej relacji, do momentu, w którym Norman zdaje sobie sprawę się, że spotykanie się z Freemanem zaczyna go drogo kosztować. Norman próbuje zakończyć toksyczną znajomość, ale okazuje się, że to nie jest łatwe, jakby był uzależniony, jakby nie potrafił uwierzyć w możliwość życia bez Freemana. Freeman, pozornie niezależny, nie zamierza pozwolić Normanowi odejść. „Żeby przeżyć, musiałem zamieszkać po stronie depresji” usłyszałam od kogoś z chorobą afektywną dwubiegunową. Wyobrażałam sobie, co to właściwie znaczy. Jak może wyglądać relacja dwóch męskich „ja”, z których jeden w swoim szaleństwie jest aktywny, ryzykujący i działający (więc atrakcyjny), a drugi – depresyjny, nieszczęśliwy i wątpiący. Który zdominuje którego? Ostatecznie, nie potrzeba choroby psychicznej, żeby mieć w sobie nie tylko Normanów i Freemanów, ale także wiele innych postaci. Być całym chórem, często sprzecznych głosów, starać się wybierać te, które są dobre i ponosić porażki, szukać równowagi i ją tracić.

Powrót na górę
Skip to content